2011. november 29., kedd

Egy picit ebből, egy picit abból...karácsonyi fűszermustra II.


A fahéjfa (Cinnamomum verum vagy C. zeylanicum), népies nevén ceyloni fahéj, cinet, cimet vagy cinnamomi a babérfélék családjába tartozó Cinnamomum növénynemzetség egyik legismertebb faja. Gyakran fahéjnak nevezik a kassziát (Cinnamomum aromaticum vagy C. cassia) is.




A 10–15 méter magasra növő fa fiatal ágainak kérgéből lehántással, majd őrléssel készítik a fahéj néven ismert fűszert. Három fajtáját ismerjük. A legjobb minőségű a ceyloni, majd a kínai és malabári fahéj.
A jóízű, finom illatú fahéj Kínából és Ceylonból származik, ahol egy vadontermő trópusi fa héja adja magát a fűszert.
Ceylon (Srí Lanka) szigetén és a Szunda szigeteken, valamint Kínában vadon előforduló, és termesztett fák ágairól lefejtett sötétbarna színű fűszer (Cinnamomi cortex). 
Jellemző illatú, édeskés, csípős, kissé fanyar ízű fűszer.



Vágott darabokban, vagy őrölt állapotban kerül forgalomba. Illóolajat, csersavat, nyálkát, gyantát, cukrot, keményítőt és fahéjaldehidet tartalmaz.

A két főbb variáns íze különböző. Az amerikai konyhában népszerű kínai (kasszia) fahéjban a csípős íz dominál, míg az Európában ismertebb ceyloni (zeylanicum) fajta enyhébb, finomabb ízű. Őrletlen állapotban kinézetük is könnyen megkülönböztethető, a ceyloni fahéj vékonyabb (papírszerű), a kínai kb. 1 mm vastag és fás.



A fahéj története

Mintegy 300 éven át harcoltak egymással portugálok, franciák és angolok a fahéj kereskedelmi monopóliumának megszerzéséért. Valóságos fűszerháború dúlt, amely emberáldozatokat is követelt. A Fűszer-szigetekről 1522-ben Magellán hajóiból csak egy tért vissza, ám több száz mázsa fűszerrel megrakodva. A hajó kapitánya jutalmul magas rangot és címerhasználati engedélyt kapott. Címerét két fahéjrúd, három szerecsendió és tizenkét szegfűszeg díszítette.

A fahéjat a 18. század végén hatalmas mennyiségben hozták be Európába. A hollandok valóságos fahéjhegyeket égettek el, hogy megakadályozzák az árának zuhanását, ám az így is hamarosan annyira mérséklődött, hogy már mindenki asztalára jutott belőle.

Mára a fahéj egyáltalán nem drága fűszer – még akkor sem, ha a régi magyar konyhához hűen nemcsak az édes alapú recepteknél, hanem a levesekhez és a sültekhez kínált mártásoknál is használunk belőle egy-egy csipetnyit. Hazánkba a 15. században érkezett el.



Őrölt állapotban mézeskalács, almás lepény, rétes, zsírban sült fánk, rizsételek, tejes ételek, míg egész állapotban kompótok, befőttek, gyümölcslevesek, forralt borok és egyéb italok készítésénél.

A gyógyászatban emésztésserkentő, étvágyjavító, gyomorerősítő hatása miatt használják. 

A fahéj serkenti az emésztést, és hurutok ellen is kiváló, legalábbis a régi korok orvosai szerint. Talán ezért szerepelt régen a nehezen emészthető ételek sora végén az illatozó fahéjas sütemény.



A fahéjat őrölt és egész állapotában is fénytől, idegen szagoktól védett, száraz, sötét helyen, jól zárható edényben kell tárolni.

A fahéj fertőtlenítő hatóanyagokat tartalmaz, ezért gyakran használják a gyomor-bél csatorna fertőzései és légúti fertőzések ellen. A kéreg antibakteriális, összehúzó, szélhajtó, görcsoldó és hányáscsillapító. Az illóolaj pedig antibakteriális, antivirális és antifungális hatású. Segíti az emésztést, ezért enyhíti az emésztési zavarokat, a kólikát, a hányingert és a bélszelek túlzott távozását.

Kérgét és olaját a népi gyógyászatban gyakran használták étvágytalanság, hasmenés, gyomorgörcs, emésztési zavarok, hányás, mentsruációs panaszok, meghűlés, asztma, lumbágó stb. panaszok kezelésére.







Teakeverékként segítette az étvágy és emésztés javulását, erősítette a gyomrot, javította a szájüreg gyulladásos folyamatainak (fogíny- és szájnyálkahártya) gyógyulását. A gasztronómiában nem csak aromás íze miatt adagolták szívesen süteményekhez és tortákhoz, hanem azért is, mert segített megemészteni a zsírokat. 

Egyéb kedvező tulajdonsága, hogy a benne lévő tannin miatt megállítja a vérzést és a hasmenést. Javítja a vérkeringést, ezért csökkenti a hűléses betegségek tüneteit. Fokozza az inzulin hatékonyságát, javítja a glükóztoleranciát. Ellazítja a méhet, ezért csökkenti a menstruációs panaszokat.



Ajándék ötlet / Sült alma fűszerkeverék:

Csinos dunsztos üvegbe tegyél 4 ek kristálycukrot, amelyet előtte összekevertél egy fél rúd vanília kikapart belsejével, 2 tk őrölt fahéjjal és 2 tk őrölt szegfűszeggel.



A tetejére tegyél pár szem egész szegfűszeget és egy rúd egész fahéjat.
Zárd le, tegyél rá egy darab zsákvásznat és spárgával kösd el a nyakát vagy egy szép bordó anyagot és tegyél a nyakára egy csinos csipkét ...tádámm...kész a sült alma fűszerkeverék!




Fahéjas csillag

Hozzávalók:
  • 50 dkg dió ledarálva
  • 30 dkg porcukor
  • 2 tk. méz
  • 2 tk. fahéj
  • 2 tojásfehérje
  • A mázhoz:
  • 1 tojásfehérje
  • 10 dkg porcukor


A diót összekevertem a porcukorral, a mézzel és a fahéjjal. Hozzáadtam a két fehérjét (nem kell felverni előtte) és kézzel összegyúrtam a tésztát. Utána két réteg folpack közé téve kb. fél cm vastagra kinyújtottam, majd 5 cm átmérőjű kis csillagformákkal kiszaggattam. Így a nyújtáshoz egáltalán nem kellett plusz porcukor. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam őket.

A mázhoz a tojásfehérjéből és a porcukorból robotgéppel sűrű, fehér, szirupos habot vertem, majd egy szilikon kenőecset segítségével bekentem vele a csillagok tetejét.

A sütőt előmelegítettem 150 fokra és hagyományos üzemmódban sütöttem a sütit 10-15 percig. A máz megszilárdult, de még nem pirult meg (fehérnek kell maradnia). Hagytam kihűlni, közben nem bántottam őket, mert melegen sérülékenyek.



A fahéjat csodásan lehet párosítani és kiválóan érzik magukat együtt a naranccsal. A karácsonyi forralt bor vagy puncs elképzelhetetlen fahéj és citrom nélkül!

A klasszikus forralt bor alaprecept

Hozzávalók: 1 l vörös vagy fehérbor, 8 dkg cukor, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, két szegfűbors, fél citrom
Elkészítés: A bort és a többi hozzávalót üvegedénybe öntjük, majd forráspontig hevítjük (ne forraljuk, mert az árt a bor aromájának), majd belekarikázzuk a citromot és csészékbe öntve forrón tálaljuk.




És még egy-két tipp a végére a saját konyhámból: 

1. Akár hagyományos kotyogóban, akár filteres kávéfőzőben főzök kávét, ha egy fél kávéskanálnyi fahéjat teszek rá és úgy főzöm át a kávét, akkor isteni fahéjas aromát kap!

2. Nincs elég egyforma kiskanál? No problem!!! Ha vendégeid jönnek adj a kiskanál helyett egy rúd fahéjat a kávéhoz vagy a teához! Tetszeni fog nekik! :)



3. Kisfiammal úgy szerettettem meg a tejfölt, hogy fahéjas porcukorral összekevertem és babapiskótát mártogattam bele neki. Ez volt a csemege, amikor édességet kívánt. Azóta szereti a tejfölt! :)

Röviden, tömören ennyit a fahéjról. Szerencsére nem olyan drága, mint a vanília, ezért többször és bátrabban használhatjuk.
Ha van fahéjjas tuti receptetek, kérem küldjétek el, hogy közkinccsé tehessem!

Folyt. köv. a SZEGFŰSZEG-vel! :)

4 megjegyzés:

Judit Eszter írta...

Szeretem a fahéjat, jó kis összeállítás!

MrsYarnart írta...

köszönöm az ötleteket! biztosan kipróbálok egyet-kettőt. néhány éve fahéjkötegekkel díszítettem az adventi koszorút, volt mellette szárított narancs-és citromkarika. hogy milyen jó illata volt ...

Timi írta...

Nekem is nagy kedvencem a fahéj...:o)))
A puncs-pudingos sütemény tetejét én is meg szoktam kenni tejföllel és rá fahéjas porcukrot szórok...hmmmmm! :o)Valóban finom együtt!

Zsuzsa írta...

fahájból eszméletlen mennyiséget elfogyasztok...nagyon szeretem, de sosem néztem így utána. Köszönöm a hasznos infókat!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...